با اینکه طلای سفید و پلاتین هر دو سفید هستند اما در ظاهر با هم تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت به‌ویژه در اثر گذر زمان بیشتر نمایان می‌شود. پلاتین بسیار مستعد خراش برداشتن و زنگار گرفتن است. در نتیجه، به مرور زمان درخشندگی خود را از دست می‌دهد و رنگی مات با سایه‌ای از سبز پیدا می‌کند. برای بازگرداندن درخشندگی و جلاء به پلاتین باید آن را پولیش بزنید. طلای سفید زنگار نمی‌گیرد اما روکش رودیوم آن به مرور زمان از بین می‌رود. در نتیجه‌ی این امر، رنگ زرد طلا از زیر آن بیرون می‌آید. برای اینکه درخشش و شفافیت طلای سفید دوباره به آن بازگردد، لازم است روکش رودیوم آن را تمدید کنید.

همچنین، پلاتین، آلرژی‌ایمن است: یعنی هرگز موجب آزردگی یا خارش پوست نمی‌شود. اما در آلیاژ طلای سفید، ممکن است از نیکل فراوانی استفاده شود که منجر به بروز خارش، قرمزی یا آزردگی پوست می‌شود. البته اگر طلا با رودیوم روکش شده باشد، مانع از برقراری تماس نیکل با پوست می‌شود. در این موارد باید حواستان به تمدید روکش رودیوم باشد.

مصنوعاتی که با پلاتین ساخته می‌شوند سنگین‌تر از نمونه‌های ساخته شده با طلای سفید هستند. بنابراین، پیش از خرید طلا به این نکته توجه داشته باشید که قطعه طلای سفید یا پلاتین انتخابی خود را آیا قرار است هر روز استفاده کنید یا فقط برای مناسبت‌های خاص! مسلماً محصول سنگین برای استفاده‌ی روزانه چندان گزینه مناسبی نیست.

توجه داشته باشید که در زبان عامیانه گاهی به پلاتین هم طلای سفید گفته می‌شود در حالی‌که پلاتین فلزی متفاوت است و در مقایسه با طلا مقاوم‌تر، کمیاب‌تر و رنگ آن درخشان‌تر از طلای سفید است.

منبع : https://www.asby.ir/

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

در پاسخ به اینکه برای سرمایه‌گذاری کدام نوع طلا سود بیشتری دارد؟ طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟ سکه؟ طلای نو؟ یا شمش؟ در زیر توضیحات کاملی ارائه داده‌ایم.

به این توجه داشته باشید که خرید طلا به هر شکلی که باشد، سکه، شمش و حتی زیورآلات، حکم سرمایه را دارد. اما هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. مثلاً کفه‌ی ترازوی طلای دست‌دوم نسبت به طلای نو سنگین‌تر است. یا خرید شمش طلا بهتر از خرید طلای آب‌شده است. حالا برای اینکه بهتر متوجه این منظور شوید، همه‌ی موارد را با هم مقایسه کرده‌ایم:

طلای آب‌شده بخریم یا شمش طلا

بدون شک سرمایه‌گذاری روی یک کالای شرکتی، معتبر و پرطرفدار مثل شمش طلا از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری روی طلاست. اما مساله اینجاست که شمش قیمت بسیار بالائی دارد و شما نمی‌توانید به طور ماهیانه و مداوم شمش بخرید و کنار بگذارید، مگر اینکه پول زیادی داشته باشید. بنابراین برای مردم عادی، طلای آب‌شده گزینه‌ی مناسب‌تری نسبت به شمش است. چون شما می‌توانید ماهیانه بدون پرداخت مالیات ارزش بر افزوده و کارمزدهای قابل توجه، به اندازه بودجه‌ی خود طلای آبشده بخرید و به این ترتیب سرمایه‌گذاری کنید.

بیشتر بخوانید :

طلای آب شده بخریم یا سکه

در مورد اینکه طلای آب‌شده ب(دست دوم) بهتر است یا سکه دو دیدگاه کاملاً متضاد وجود دارد. برخی می‌گویند امن‌ترین روش برای سرمایه‌گذاری، خرید سکه است زیرا تقلب در آن تقریباً صفر است. عده‌ای هم اعتقاد دارند که چون طلای آب‌شده مالیات و کارمزد ندارد و طلای بیشتری می‌توان خرید، پس برای سرمایه‌گذاری گزینه‌ی بهتری نسبت به سکه است.

طلای دست‌دوم بخریم یا طلای نو

وقتی شما طلای نو می‌خرید باید کارمزد و مالیات هم پرداخت کنید که این مبالغ در زمان فروش از طلا کم می‌شود. در نتیجه، سود کمتری خواهید برد. اما وقتی طلای دست‌دوم خریداری می‌کنید، چون هنگام خرید برای اجرت ساخت آن پولی نداده‌اید، پس موقع فروش سود بیشتری کسب می‌کنید. به همین خاطر است که اغلب افرادی که می‌خواهند روی طلا سرمایه‌گذاری کنند سراغ خرید طلای دست‌دوم می‌روند.

مزیت طلای بی‌اجرت این است که شما می‌توانید به اندازه‌ی بودجه و سرمایه خود طلا خریداری کنید. یعنی محدودیت‌های قیمتی طلاهای نو برایتان مطرح نیست.

البته باید بدانید که خرید طلا دست دوم یا خرید طلای بی‌اجرت هم مشکلات و خطرهای خاص خود را دارد و ممکن است تقلبی و فاقد اصالت باشد. بنابراین اگر نگران تقلبی بودن طلا یا پائین بودن عیار آن هستید، بهتر است سراغ خرید طلای کم اجرت بروید نه طلای بی‌اجرت. در بین انواع طلا، النگو و آویزهای زنجیر کمترین اجرت را دارند که می‌توانند جایگزین طلای دست دوم شوند.

منبع : طلا فروشی اینترنتی کیش طلا

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

از سنین کودکی، فرزندتان را نزدمتخصص ارتودنسی کودکان ببرید

بهترین روش برای تشخیص اینکه آیا فرزندانتان به ارتودنسی دندان نیاز دارند یا خیر، ملاقات دوره‌ای با دندانپزشک و حصول اطمینان از مشاوره با متخصص حرفه‌ای در صورت برخورد با مساله‌ای راجع به دهان و دندان که آنها را با معضل مواجه نماید، است. متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک باید ظاهر دندان‌ها را بررسی نماید. تمام کودکان باید اولین ملاقاتشان را با پزشک دندانپزشک حوالی سن دو سالگی داشته باشند و همچنین اکثر کودکان باید حوالی سن هفت سالگی، مشاوره اولیه‌ای با ارتودنتیست داشته باشند تا از اینکه آیا نشانه های اولیه‌ای از مشکلات رایج دندان و موقعیت قرارگیری نادرست فک را دارند یا خیر مطمئن شوند. معمولا در سنین بین پنج تا هشت سالگی می‌توان گفت که آیا دندان‌های فرزندتان در حال رشد به شکل نرمال است یا خیر. کودکان در این سن در حالت دندان درآوری ترکیبی هستند، "بدان معنا که آنها هم دندان های دائمی و هم برخی از دندان های شیری دندان های پیشین بالایی و پایینی و دندان های آسیاب شش سالگی را دارند". اگر این دندان‌ها با کمترین نامرتبی یا بدون نامرتبی دندان در فک پایین، و قرارگیری مناسب فک و دندان های بالایی همراه باشند، با وضعیت نرمالی روبرو هستیم. با این وجود والدین معمولا قادر به تعیین وضعیت نرمال و وضعیتی که ممکن است نیاز به تصحیح داشته باشد، نبوده و بنابراین بررسی های دوره‌ای دندان های کودکان در این سن از اهمیت برخوردار است.

بررسی های دوره‌ای نامرتبی و فضاهای غیر عادی میان‌دندانی

برخی انواع مشکلات ارتودنسی که تحت عنوان بدجفتی (بد قرار گرفتن دندان‌های بالا و پایین) شناخته می‌شود از همان سنین پایین مشخصند، این در حالیست که برخی دیگر در دوران کودکی بی ضرر به نظر می‌رسند ولی در صورت عدم رسیدگی در ادامه می‌توانند بعدها منجر به مسائل جدی شوند. علائم هشداردهنده‌ای که باید مراقب آن‌ها باشید عبارتند از نامرتبی دندان‌ها (که دندان‌ها در هم فرو می‌روند و به هم می‌ریزند)؛ فاصله های دندانی زیاد (که فواصل بزرگی میان دندان می‌تواند مشکلات جویدن را به همراه داشته باشد)، و یا خرابی غیر عادی (که زمانی که یک یا تعداد بیشتری دندان در جای درست قرار نداشته باشند، رخ می‌دهد) . به غیر از یک لبخند غیرجذاب، مسائل دندانی جدی تری می‌تواند در نتیجه این موارد ایجاد شود. " وقتی که دندانی در موقعیتی غیر از مکان مناسب خود در بیاید، هرگز چسبندگی مناسب به لثه را نخواهد داشت که به این معناست که حفرات لثه‌ای می‌تواند در اطراف دندان های نامرتب ایجاد شود" . این حفرات می‌تواند باکتری های دهان را جمع کرده و منجر به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه‌ای و حتی بعدها از دست دادن استخوان فکی شود. نامرتبی یا عدم قرارگیری دندان‌ها در سر جای خود در دندان های شیری یا دندان های دائمی نیز می‌تواند منجر به موارد دیگری، همچون گیر افتادن دندان های در بالای لثه شود. " این دندان‌ها می‌تواند بر دیگر دندان های سالم تاثیر بگذارند. اگر دندان های بالایی بیش از حد جلو بیایند، در برخی موارد تا بالای لب، اور جت رخ خواهد داد ". دندان های پیشین در این موارد بیشتر در معرض آسیب (شکستگی یا ترک خوردگی)، بخصوص در کودکان فعال، هستند.

مراقب موقعیت قرارگیری نامناسب دندان‌ها یا فک‌ها باشید

این مسائل می‌تواند نحوه قرارگیری فک‌ها بر روی یکدیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهند و اشکال متفاوتی غیر از حالت عادی قرارگیری فک‌ها را ایجاد نمایند.

برای مثال کراس بایت زمانی رخ می‌دهد که خلاف حالت معمول که دندان های بالایی باید دندان های زیرین را پوشش دهند، این دندان های زیرین است که دندان های بالا را پوشش می‌دهند. " اگر وضعیت دندان‌ها معکوس شود، می‌تواند به جابجایی دندان‌ها و مشکلات لثه‌ای در دندان های درگیر منجر شود" .

از موارد دیگر می‌توان به اپن بایت اشاره نمود که شرایطی است که دندان های بالایی و پایینی به هم نمی رسند و شکل بادام یا بیضی را تشکیل می‌دهند.

آندر بایت به شرایطی اطلاق می‌شود که در آن فک پایینی از فک بالایی جلوتر بوده و معمولا نیاز است تا از منبسط کننده هایی برای قرار گیری در فک بالایی، و بریس های ارتودنسی معمولا در هر دو فک و باتوجه به سن کودک و شدت مشکل استفاده شوند.

بیشتر بخوانید : هزینه ارتودنسی

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

تکنیک اینویزالاین (Invisalign technique) یا ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف در 24 ساعت فقط در زمان هنگام مسواک زدن Brushing باید بکار برده شود. در زمانی که پلاک ها پوشیده و جابجا می شوند، دندان ها به مرور حرکت داده می شوند تا وقتی که فرم مورد نظر را بگیرند. اکثر بیماران در رده سنی بالا که احتیاج به ارتودنسی دارند از انجام ارتودنسی تنها به این دلیل که علاقه مند نیستند محل کارشان براکت ها و سیم هایشان مشاهده شوند,پرهیز می کنند. اینویزیلاین یا پلاک های نامرئی قادر است این مشکل را برطرف کند. بکار بردن این سیستم برای بیمار آسان است به گونه ای که اکثر افراد به سرعت فراموش می کنند که از آن استفاده کرده اند.در این تکنیک دستگاه ارتودنسی از پلاستیک فاقد رنگ ساخته شده که همه سطح دندانها را پوشش می دهد و به وسیله متقاضی گذاشته و برداشته می شود.

بیشتر بخوانید : ارتودنسی سریع

فواید استفاده از ارتودنسی نامرئی:

اکثر مشکلات ارتودنسی مانند دندانهای شلوغ، فاصله بین دندان ها، کراس بایت، اور بایت و اپن بایت را می توان بااین تکنیک برطرف کرد.

نامرئی بودن مهمترین ویژگی اینویزیلاین می باشد.

سهولت در استفاده راحت و تاثیر کمتر آن بر فعالیت های روزانه.

آسیب کمتر به دندان، لثه, نواحی مختلف دهان و گونه.

دندان ها را به سهولت می توانید مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید اما در روشهایی که براکت فلزی هست مسواک زدن سخت تر است.

بیشتر بخوانید : هزینه ارتودنسی

ساخت پلاک های اینویزالاین یا ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف به چه صورت است ؟

پس از تعیین روش درمان یک قالب از فک فوقانی وتحتانی بیمار ایجاد می شود بعد با یک برنامه ی درمانی ویژه با کمک یک نرم افزار سه بعدی پلاک های شفاف ارائه می شود و با اسکنر سه بعدی این پلاک ها تولید می شود.این نرم افزار نتیجه مطلوب را به متخصص ارتودنسی ارائه می دهد.

منبع : مجله دانستنی های ارتودنسی

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

ارتودنسی امروزه در درمان بهم ریختگی ها دندان بسیار موفق عمل کرده است ، زمانی که دندان ها به شکل کج و یا نامرتب هستند و یا به شکل نامرتبی قرار گرفته اند می توان با ارتودنسی به اصلاح بهم ریختگی ها دندان پرداخته شود ، ارتودنسی پیشگیری را دندانپزشک زیبایی در سنین پایین توصیه می کند که والدین برای برخی از کودکان انجام دهند .

دندانپزشک زیبایی برای برخی از کودکان که دچار بهم ریختگی اندکی دندان هستند توصیه می کند که ارتودنسی پیشگیری را انجام دهند تا از درمان های تهاجمی که در سنین بالا باید انجام دهند ، پیشگیری نمود .

یکی از نکاتی که در ارتودنسی پیشگیری باید به آن دقت نمود این است که در کودکانی که ارتودنسی پیشگیری انجام می شود باید مراقبت های پس از ارتودنسی به خوبی آموزش داده شود تا نتیجه ارتودنسی به خوبی ظاهر شود .

چه اشخاصی کاندید مناسب ارتودنسی پیشگیری هستند ؟

کودکانی که مکیدن انگشت شست را پس از سن ۵ سالگی انجام داده اد

اشخاصی که تنفس را از راه دهان انجام می دهند

اشخاصی که اختلال گفتاری دارند

اشخاصی که در سن ۷ یا ۸ سالگی بهم فشردگی دندان دارند

اشخاصی که به شکل طبیعی دندان هایشان روی هم قرار نمی گیرند .

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی سریع

نکات ارتودنسی پیشگیری :

با ارتودنسی پیشگیری می توان دندان های دائمی را به مکان واقعی شان هدایت نمود ، در برخی از مواقع بر اثر عواملی نظیر سانحه و… دندان های شیری از زمان موعد سریع تر می افتد در نتیجه باید از فضا نگهدارنده برای درمان استفاده نمود .

اگر ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت ، متحرک و ارتودنسی نامرئی و...) و مراقبت های پس از ارتودنسی به درستی انجام شود می توان درمان ارتودنسی را کوتاه تر کرد و سریع تر به نتیجه دلخواهی که می خواهید برسید .

فواید ارتودنسی :

ایجاد لبخند زیبا

بهبود بخشیدن به عملکرد بهتر دندان

اصلاح بهم ریختگی دندان ها

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

منبع : مجله دانستنی های ارتودنسی

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

ارتودنسی متحرک

از آن جایی که پاسخ مشکلات ارتودنسی به درمان، مشابه همدیگر نیست و مسائل رشدی و همکاری بیمار در چگونگی درمان موثر است، مدت زمان درمان برای ارتودنسی متحرک کاملاً متغیر و بسته به نوع درمان متفاوت است، لذا مدت زمان درمان به صورت تقریبی پیش‌بینی می‌شود.

پلاک‌های ارتودنسی متحرک که برای هر بیمار تجویز می‌شوند، با صرف زمان و دقت زیاد ساخته شده‌اند و تمام آن‌ها قبل از تحویل به بیمار از نظر استحکام و کیفیت بررسی می‌شوند. این براکت‌ها تنها در صورت استفاده‌ی نامناسب می‌شکنند، لذا نیازمند مراقبت صحیح هستند. در صورت شکستن یا گم‌کردن پلاک، هزینه‌ی تعمیر یا تعویض آن به عهده‌ی بیمار است.

بیشتر بخوانید :

نکات مهم در درمان با ارتودنسی متحرک

رعایت بهداشت دهان در طی درمان ارتودنسی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است و عدم رعایت آن باعث آسیب رسیدن به دندان‌ها، ایجاد پوسیدگی و بیماری‌های لثه می‌گردد. لذا، والدین می‌بایست بر این امر نظارت کامل داشته باشند. درصورتی که پس از دو جلسه اخطار نسبت به عدم رعایت بهداشت دهان، بیمار قصوری در این زمینه انجام دهد، درمان متوقف می‌گردد و مسئولیتی متوجه کلینیک تخصصی درمان ارتودنسی نخواهد بود.

حفظ تداوم درمان از نکات کلیدی در موفقیت درمان است و لذا در صورتی که بیمار دو جلسه بدون هماهنگی با کلینیک تخصصی ارتودنسی در زمان درمان حاضر نشود، درمان قطع و هیچ مسئولیتی متوجه کلینیک تخصصی ارتودنسی نخواهد بود.

هزینه ارتودنسی شما شامل کل دوره‌ی درمانی فعال با پلاک متحرک خواهد بود. اگر بعد از این زمان نیاز به ادامه‌ی دوره‌ی نگه دارنده و یا اقدامات درمانی اضافه باشد، هزینه‌ی مجددی در بر خواهد داشت.

دوره‌ی ریتنشن

دوره نگهداری (ریتنشن ) اهمیت به سزایی در تثبیت نتایج درمانی به دست آمده دارد. لذا چنانچه به دلیل عدم رعایت نکات گوشزد شده و یا عدم همکاری بیمار در استفاده از پلاک‌های نگهدارنده ارتودنسی و یا رشد بعدی بیمار، مقداری برگشت نتایج درمان وجود داشته باشد که نیازمند اقدامات درمانی بعدی باشد، هزینه‌ی مجزایی در بر خواهد داشت.

در صورتی که عدم همکاری بیمار منجر به تغییر طرح درمان وی می گردد ، هزینه ارتودنسی مجدد به صورت جداگانه دریافت می‌گردد .

تمامی هزینه‌های درمان باید به نحوی که بین کلینیک تخصصی درمان ارتودنسی و شما توافق شده، پرداخت گردد، مسئولیت عدم تداوم درمان به دلیل عدم پرداخت هزینه‌ها به عهده بیمار است.

منبع : مجله دانستنی های ارتودنسی

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

ترمیم کامپوزیت (که به آن پیوند یا روکش نیز گفته می‌شود) یک روش ترمیم دندان است که برای بازگرداندن عملکرد، یکپارچگی و شکل دندان استفاده می‌شود. از دست دادن ساختاری دندان به طور معمول در اثر پوسیدگی یا ضربه خارجی ایجاد می‌شود، اما این امر همچنین می‌تواند از طریق شکل گیری دندان باشد. این ماده از همان رزین استفاده شده برای ماده پر کننده سفید دندان ساخته شده و بیشتر در دندان‌های جلویی استفاده می‌شود آنهایی که هنگام لبخند زدن نشان داده می‌شوند.

چرا باید از روکش دندانپزشکی استفاده کنم؟

روکش دندان یکی از راحت ترین و مقرون به صرفه ترین روش‌های زیبایی دندان است که هدف آن اصلاح نقص‌های جزئی از جمله:

 • تقویت شکل و رنگ دندان
 • طولانی شدن طول دندان
 • ترمیم دندان‌های خراب، ترک خورده، تراش خورده یا لکه دار
 • از بین بردن شکاف بین دندان‌ها

مزایای ترمیم دندان جلو با کامپوزیت

پیوند دندان دارای مزایای بسیاری است. این یک روش درمانی همه کاره است و تقریباً برای هر نوع ترمیم دندان قابل استفاده است. مزایای اصلی روکش دندان شامل موارد زیر است:

 • ارزان تر از گزینه‌های دیگر مانند تاج و ونیر است
 • یک روش با حداقل تهاجم
 • می‌تواند حفره‌ها و سایر اشکال آسیب دندان را درمان کند، گسترش پوسیدگی را محدود می‌کند
 • دندان را تقویت می‌کند
 • فواید زیبایی
 • فقط به مقدار کمی مینای دندان نیاز است تا از دندان خارج شود
 • شکاف‌ها را برطرف می‌کند

بیشتر بخوانید :

آیا گزینه‌های دیگری برای ترمیم دندان وجود دارد؟

تصمیم گیری بین پیوند و سایر روش‌های درمانی ترمیمی، مسئله هزینه و راحتی است. پیوند دندان سریع، ساده و مقرون به صرفه است. دندان‌پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه را برای بودجه و سبک زندگی خود پیدا کنید.

اگر دندان‌های شما آسیب زیادی دیده باشد، دندان‌پزشک مورد تأیید شما ممکن است گزینه‌های دیگری مانند روکش را پیشنهاد کند. پیوند دندان یک درمان برگشت پذیر است در حالی که روکش‌ها به طور دائمی به دندان متصل می‌شوند. ونیرها اغلب برای دندان‌های جلویی توصیه می‌شوند. تاج دندان همچنین گزینه خوبی برای دندان شکسته است که باید به طور کامل ترمیم شود.

اگر به سادگی به دنبال لبخند روشن و دندان‌های سفیدتر هستید، ممکن است دوست داشته باشید که سفید کردن دندان( بلیچینگ دندان ) را امتحان کنید. محصولات سفید کننده ای که توسط متخصص دندانپزشکی استفاده می‌شوند می‌توانند نتایج سریع شما را برای لبخندی درخشان به همراه داشته باشند.

هزینه ترمیم دندان جلو با کامپوزیت

قیمت ترمیم دندان بر اساس عوامل مختلفی از جمله وضعیت دندانپزشکی شما و مقدار دندان‌هایی که به باندینگ نیاز دارند متفاوت است.

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

فرآیند پوسیدگی با خارج کردن بخش پوسیده دندان و پر کردن آن متوقف می شود. در مواقعی که پوسیدگی وسیع باشد، به طور موقت دندان پر می شود تا حساسیت دندان نسبت به درمان مشاهده شود. اگر بعد از چند روز علائم نامطلوبی وجود نداشت، ترمیم موقت برداشته شده و ترمیم دائمی جایگزین می شود.

نوع ماده ای که برای پر کردن استفاده می شود؛ به محل و نوع دندان بستگی دارد. دندان های آسیای بزرگ بیشترین عمل را انجام می دهند و فشار زیادی را در جویدن متحمل می شوند بنابراین نسبت به دندان های جلویی به ماده با دوام تری نیاز دارند.

آیا پر کردن دندان در بارداری ضرر دارد؟

تمام مواد پر کردنی دندان ها که به رنگ تیره (نقره ای رنگ) هستند، آمالگام نام دارند. در حدود 50 درصد از مواد تشکیل دهنده آمالگام جیوه است. گرچه در بیشتر کشورهای دنیا استفاده از آن برای پر کردن دندان ممنوع شده است، اما با توجه به دوامی که دارد، هنوز در بیشتر کشور های دنیا به عنوان ماده اصلی در پر کردن و ترمیم دندان های پوسیده استفاده می شود. جیوه موجود در دندان های پر کرده به مرور از آن ساتع شده و توسط بدن جذب می شود و در سلول ها تجمع می یابد. جذب و تجمع جیوه ساتع شده از آمالگام بیش از همه در سلول های کبد، مغز، کلیه، دستگاه گوارش و شش ها انجام می شود.

جویدن مواد سخت توسط دندان های پر کرده می تواند به آزاد سازی بیشتر جیوه موجود در آمالگام و جذب آن توسط سلول ها کمک کند. البته بیشترین مقدار آزاد سازی جیوه موجود در دندان های پر کرده، در هنگام خالی کردن و برداشتن مواد پر کردنی صورت می گیرد. به همین علت توصیه می شود که بانوان باردار به هیچ وجه اقدام به خالی کردن و یا خارج کردن آمالگام موجود در دندان های پر کرده خود نکنند. این موضوع که بدن شما چقدر تحت تاثیر اثرات سمی ناشی از بخارات جیوه موجود در آمالگام قرار بگیرد، به عواملی همچون ژنتیک، سن، نوع رژیم غذایی و ... بستگی دارد. یک نکته مهم در این زمینه تعداد دندان موجود در دهان شما هستند که بوسیله آمالگام ترمیم شده اند، بدون شک هرقدر تعداد آنها بیشتر باشد، بدن شما تحت تاثیر مقادیر بیشتری از جیوه قرار خواهد گرفت.

نکته : بهتر است انجام تمامی فعالیت های مرتبط با ترمیم و زیبایی دندان ها از جمله ( لمینت دندان ، بلیچینگ ، کامپوزیت دندان ، ایمپلنت دندان و...) تا پایان دوره بارداری به تعویق بیفتد.

بهترین زمان برای پر کردن و عصب کشی دندان در بارداری

دندان عفونی یا با پوسیدگی گسترده نیاز به درمان سریع دارد. پر کردن و عصب کشی یکی از متداول ترین درمان های این عارضه است. از آنجایی که احتمال دارد وضعیت نامناسب دهان و دندان به جنین آسیب بزند، عصب کشی باید در صورت ضرورت انجام شود. عصب کشی در برخی موارد ضروری است و به نفع مادر و جنین است. پس از عصب کشی مانند هر درمان دیگری احتمال بروز عوارض وجود دارد، هر چند عصب کشی حداقل خطر را برای مادر و جنین دارد. مانند تمامی درمان های دندانپزشکی بهتر است پر کردن و عصب کشی دندان را نیز در سه ماهه دوم انجام دهید، اگر در سه ماهه سوم هستید درصورت امکان و با صلاح دید پزشک انجام ان را به بعد از زایمان موکول کنید.

منبع : کلینیک دندانپزشکی بارداری تهران

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

انتخاب بهترین دندانپزشکی کودکان برای والدینی که نسبت به سلامت دندان فرزند خود کمی احساس هستند ، بسیار دشوار است.

پس اگر شما هم به دنبال بهترین دندانپزشک کودکان هستید ، لازم است نکات مهمی را مدنظر داشته باشید‌. در غیر این صورت بهتر است در اولین مراجعه به دکتر ، تنها یک معاینه ساده انجام شود و هیچ گونه اقداماتی صورت نگیرد تا بتوانید کیفیت عملکرد و نحوه برخورد پزشک را بسنجید.

پیشنهاد می شود برای انتخاب دندانپزشک خوب کودک تان به نکات گفته شده در ادامه مقاله دقت کنید.

از دوستان و آشنایان خود درباره بخواهید اگر دکتر خوبی می شناسند به شما معرفی کنند.

همچنین می توانید با جستجو در اینترنت و وب سایت های مختلف در مورد دندانپزشک کودکان اطلاعات کافی به دست بیاورید و سعی کنید سوابق کاری دکتر های مختلف مطالعه کنید.

مطمئن شوید ، دندانپزشکی که انتخاب کرده اید ، دارای مدرک تخصصی دندانپزشکی کودکان می‌باشد.

همچنین می توانید از پزشک خانواده خود درخواست کنید یک دکتر دندانپزشک کودکان به شما معرفی کند در این صورت با خیال راحت تری و با اطمینان بیشتری به مطب دکتر مراجعه می‌کنیم.

بیشتر بخوانید : دندانپزشکی بارداری

داشتن محیط مناسب کودکان بسیار مهم است

اگر برای اولین بار است که به یک مطب تخصصی دندانپزشکی کودکان مراجعه می‌کنید به فضا و دکوراسیون آن دقت کافی داشته باشید. این نکته را در نظر بگیرید ، آیا مطب دندانپزشکی مورد نظر شما دارای فضا و محیط مناسبی برای کودکان است یا نه. وجود یک محیط طراحی شده مناسب کودکان این امکان را به آنها می‌دهد که با احساس آرامش بیشتری در مطب حضور یابد و برای جلسات بعدی شور و اشتیاقی در دل آنها ایجاد شود. بنابراین به کودک خود اجازه دهید که از امکانات بازی و سرگرمی باید بهره کافی را ببرد.

معمولاً فضای دندانپزشکی کودکان دارای شرایط زیر است:

 • استفاده از رنگ های شاد و تزیینات دلربا برای کودکان
 • استفاده از تجهیزات دندانپزشکی مناسب کودکان
 • محیط مناسب برای بازی کردن کودکان

این نکته را بدانید که تجهیزات لازم برای یک مطب دندانپزشکی کودکان با مطب دندانپزشکی بزرگسالان بسیار متفاوت می باشد. از این نکته می توانید بفهمید ، آیا دکتری که انتخاب کرده اید ، متخصص کودکان است یا نه.

اهمیت رفتاری یک دندانپزشک کودکان

دندانپزشکی اطفال باید توانایی این را داشته باشد که بتواند رابطه خوبی با بچه ها برقرار کند و نسبت به دکترهای دیگر صبورانه عمل کند. او در کنار وظایفی که نسبت به تخصص خود دارد باید بتواند در فضای مطب خود محیطی آرام برای کودکان ایجاد کند تا احساس ترس و دلهره ای که بچه ها نسبت به مطب پزشکان دارند ، از بین برود.

بنابراین شما وظیفه دارید در اولین مراجعه خود به مطب دکتر دندانپزشک دقت کافی نسبت به رفتار پزشک با کودک خود داشته باشید و این نکته را در نظر بگیرید که دندانپزشکی وقت کافی برای معاینه کودک شما در نظر می گیرد یا نه.

کلام آخر

و در کلام آخر ، باید بیان کنیم که دکترهای نام برده شده در این مقاله صرفا برای معرفی بوده است و در صورت انتخاب هر کدام از آن ها لازم است اطلاعات لازم را بدست آورید.

منبع : دندانپزشکی جنت آباد

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400

دندان‌ها نقش مهم و غیر قابل انکاری در زیبایی صورت شما بازی می‌کنند. اما چه خصوصیاتی از دندان‌ها در زیبایی لبخند موثرتر است و کدام یک از این خصوصیات در اصلاح طرح لبخند قابل تغییر است. برخی از این خصوصیات را با هم مرور می‌کنیم:

رنگ دندان

رنگ دندان شاید موثرترین خصوصیت دندان‌های زیبا و لبخند جذاب باشد. از دندان‌هایی که بر اثر مصرف دخانیات یا نوشیدن مداوم قهوه و چای زرد شده اند نمی‌شود انتظار طرح لبخندی زیبا داشت. در اصلاح طرح لبخند رنگ دندان‌ها از طریق روش‌هایی مانند لمینت، بلیچینگ و ... تغییر می‌کند و پزشک شما با توجه به رنگ پوست، رنگ لثه و رنگ طبیعی دندانتان، رنگی مناسب برای دندان شما انتخاب می‌کند.

ترتیب دندان‌ها

در طراحی لبخند دندان‌های کج، بد فرم و یا با فاصله زیاد از طریق ارتودنسی، لمینت و ... اصلاح می‌شود.

دندان‌های افتاده

دندان‌های افتاده علاوه بر تاثیر منفی بر زیبایی، ممکن است باعث پوسیدگی دندان‌های دیگر شود. اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت یا پروتز این مشکل را حل می‌کند.

تقارن دندان‌ها

در خاطر داشته باشید که در طراحی لبخند تعریفی برای لبخند زیبا وجود دارد. این تعریف ممکن است برای هر فرد تغییر کند، اما برای مثال دو دندان بالا در لبخند معلوم شود و یا نسبت عرض به طول مشخص است. البته اصلاح طرح لبخند موارد دیگری مانند طول دندان ها، خط لبخند، شکل گونه و لب‌ها و ... شامل می‌شود و می‌توان هر فعالیتی که در نهایت به داشتن لبخندی زیبا‌تر منتهی می‌شود را جزئی از طراحی لبخند دانست.

+ |
نوشته شده توسط رعنا در چهارشنبه 19 خرداد 1400
تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
home theater in Los Angeles
Hookah Shisha Tobacco
Barabas Ropa de hombre